جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
تشکیل پرونده مالیاتی برای اینفلوئنسر ها؛
سازمان امور مالیاتی برای سلبریتی‌های پردرآمد اینستاگرام و یوتیوب پرونده مالیاتی تشکیل داد. این در حالی است که پیش از نیز گمانه زمانی هایی راجع به اخذ مالیات از اینفلوئنسر های پر درآمد وجود داشت.
کد خبر: ۱۶۰۵۲
۰۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۷
محمد ادیب دیبا

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه فرهنگ و اندیشه - محمد دیبا: سازمان امور مالیاتی برای سلبریتی‌های پردرآمد اینستاگرام و یوتیوب پرونده مالیاتی تشکیل داد. این در حالی است که پیش از نیز گمانه زمانی هایی راجع به اخذ مالیات از اینفلوئنسر های پر درآمد وجود داشت.

 

فضای مجازی بستر نوین درآمد زایی

حضور مردم در فضای مجازی، سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. نقش شبکه های اجتماعی نیز در زندگی افراد روز به روز در حال افزایش است. این پررنگ تر شدن پلتفرم های ارتباطاتی نوین، علاوه بر تغییرات فرهنگی که به وجود آورده ، فرصت های شغلی و اقتصادی تازه ای نیز خلق کرده است.

تولید محتوا در شبکه هایی مانند اینستاگرام و کسب درآمد از طریق تبلیغات، یکی از همین فرصت های شغلی است. در کشور ما نیز پس از همه گیر شدن اینستاگرام، آرام آرام افرادی به تولید محتوا و تبلیغات پرداختند. محتوای آنان تنوع بسیاری داشت؛ از ویدیو های طنز گرفته تا انیمیشن کوتاه و محتوای تحلیلی توسط فعالین مجازی تولید می شد. با گذشت زمان درآمد این افراد نیز افزایش یافت و تولید محتوا نوعی شغل به حساب آمد. این کار امروز یکی از پردرآمد ترین مشاغل محسوب می شود که این موضوع مسئولین را به وضع مالیات برای فعالین این حوزه ترغیب کرده است.

 

وضع مالیات برای اینفلوئنسرها، الزام آور و عادلانه

ایده ی اخذ مالیات از پرفالوئر های فضای مجازی، در سال ۹۹ توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد. در این نشست علنی مالیات اینفلوئنسر ها در بودجه سال ۱۴۰۰ درج شد و آنها را موظف به پرداخت مالیات کرد. البته همه فعالین مجازی با بیش از ۵۰۰ هزار فالوور مشمول پرداخت مالیات نمی شوند؛ بلکه صفحات مربوط به تولیدات کمک درسی و هنری، تا سقف درآمد سالیانه ۲۰۰ میلیون در سال معاف از این قانون هستند.

درآمد بسیاری از فعالین اینستاگرام که ما آنها را با نام «شاخ مجازی» می شناسیم، فاصله قابل توجهی از میانگین دریافتی عموم جامعه دارد. به طور مثال، فودبلاگر معروف ادعا کرده بود، از تبلیغ رستوران ها و اغذیه فروشی ها ماهیانه ۲۵۰ میلیون تومان کسب ثروت می کند.

وزیر ارشاد نیز چندی پیش در اظهار نظری گفته بود:« مالیات از حقوق عمومی است، چرا که اداره عمومی جامعه بر حسب درآمدهای مالیاتی انجام می شود.»

محمدعلی اسماعیلی، با بیان اینکه مالیات ندادن سلبریتی ها و اینفلوئنسر ها محصول دولت قبل است افزود:« آن دولت خودش را مدیون هنرمندان ، بازیگران و سلبریتی‌ها می‌دانست و برای تشکر از آنها مالیات نگرفت، اما ما در دولت سیزدهم و مجلس انقلابی مصوب کردیم که همه هنرمندان چهره و غیر‌چهره باید مالیات بدهند.»

 

در شرایطی که امروز حتی از حداقلی بگیران مالیات اخذ می شود؛ پرداخت آن توسط فعالین مجازی که تعدادی از آنها درآمد های نجومی دارند، عادلانه است. همچنین در دورانی که فضای مجازی اقتصاد خودش را به راه انداخته نمی توان این اقتصاد را به حال خود رها کرد یا آنرا نادیده گرفت.

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: