جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
اینترنت در بلندترین نقطه قاره سیاه
درحالی که مشکل زیرساخت اینترنت در بخش خانگی کار را برای مشترکین سخت کرده است قله‌ی کلیمانجارو به اینترنت پر سرعت مجهز خواهد شد.
کد خبر: ۱۵۹۲۰
۰۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۰۵:۱۴
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده : قله کلیمانجارو منبع مهم درآمد گردشگری در تانزانیا و کنیا است و سالانه حدود 35000 نفر برای رسیدن به قله اقدام می کنند. این کوه که در داستان کوتاه ارنست همینگوی به نام برف های کلیمانجارو جاودانه شده است، بخشی از یک پارک ملی و همچنین میراث جهانی یونسکو است.

كشور تانزانیا به تازگی سرویس‌های اینترنت پرسرعت را در دامنه‌های كوه کلیمانجارو نصب کرده که به دارندگان گوشى هاى هوشمند این امکان را می‌دهد تا با استفاده از خدمات اینترنت و دسترسی به اكانت هاى خود در توییتر، اینستاگرام یا واتس‌اپ با خيال راحت از بلندترین کوه آفریقا صعود کنند.

تانزانیا اینترنت را به قله کلیمانجارو برد

قله کلیمانجارو با سه مخروط آتشفشانی کیبو، ماونزی و شیرا بلندترین کوه آفریقا است. این کوه با ارتفاع ۵۸۸۵ متر از دامنه و ۵۸۹۵ متر از سطح دریا، آتشفشانی نیمه خاموش در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار دارد. این کوه جزو قلل هفتگانه دنیا به‌شمار می‌رود (بلندترین قلل هفت قاره).

این قله با ارتفاع نسبی ۵۸۸۵ متر پس از اورست  ۸۸۴۸ متر  ،آکونکاگوا  ۶۹۶۲متر و دنالی ۶۱۴۴ متر در رتبه ی چهارم مرتغ ترین قلل جهان بر پایه ارتفاع نسبی قرار دارد.

The new internet service will help climbers on Kilimanjaro keep in touch with the outside world.

 شرکت دولتی مخابرات تانزانیا این شبکه باند پهن را روز سه شنبه در ارتفاع 3720 متری (12200 فوت) راه اندازی کرد و وزیر اطلاعات این کشور، ناپ نناویه، این رویداد را تاریخی خواند. او در مراسم راه اندازی این سرویس که در کنار مقامات دولتی و گردشگران برگزارشد، گفت: پیش از این، برای بازدیدکنندگان و باربرانی که مجبور بودند بدون اینترنت صعود کنند، شرايط خطرناکی بود اما با کمک اینترنت پر سرعت راهیابی برای کونوردان و بابران تسهیل شده است.

 
اولین تماس تلفنی از قله اورست در سال 2007 و از طریق دکل تلفن چینی انجام شد. درحاليكه وقتى ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در 29 مه 1953 به قله بلندترین کوه جهان رسیدند، اخبار موفقیت آنها تا 2 ژوئن، درست در زمان تاجگذاری ملکه الیزابت دوم، به دنیای خارج نرسید.
 

وی افزود: قله این کوه 5895 متری تا پایان سال به اینترنت متصل خواهد شد. این حرکت آخرین نمونه از تلاش‌ها برای افزایش اتصال به شبكه جهانى اینترنت در بكرترین مکان‌های جهان است. اولین تماس تلفنی از قله اورست در سال 2007 و از طریق دکل تلفن چینی انجام شد. درحاليكه وقتى ادموند هیلاری و تنزینگ نورگی در 29 مه 1953 به قله بلندترین کوه جهان رسیدند، اخبار موفقیت آنها تا 2 ژوئن، درست در زمان تاجگذاری ملکه الیزابت دوم، به دنیای خارج نرسید.

به طور عملی تر، گام های بزرگ در دستگاه های ارتباطی به کوهنوردان، ملوانان اقیانوس و کاوشگران قطبی این امکان را داده است که به به‌روزترین پیش بینی آب و هوا و توانایی ارسال درخواست نجات در مواقع اضطراری را در دسترس داشته باشند.

با گسترش شبکه‌های تلفن همراه به مکان‌های دورافتاده‌تر، دستگاه‌های ارتباطی ماهواره‌ای جیبی کوچک مانند Garmin's       inReach Mini  به وجود آمدند  که امکان ردیابی، موقعیت‌یابی و امکان ارسال و دریافت پیام‌های متنی را فراهم می‌کند. اين به این معنی است که حتی در مناطق قطبی، مسافران هرگز از دسترس خارج نمی شوند.

اما همانطور که برخی از تیم‌های نجات کوهستان بریتانیا اشاره کرده‌اند، این اتکای بیش از حد به فناوری خطاپذیر، از جمله نرم‌افزار ناوبری نصب شده بر روی تلفن‌های همراه، باعث شده است که برخی از کوهنوردان و پیاده‌روان با مشکل مواجه شوند. شورای کوهنوردی بریتانیا مکرراً اظهار کرده است که هرگز نباید برای ناوبری تنها به تلفن های همراه اعتماد کرد.

آخرین حرکت‌ها در کلیمانجارو به دنبال اعلام دولت تانزانیا مبنی بر ساخت تله‌کابین در ضلع جنوبی کوه است که باعث خشم کوه‌نوردان، شرکت‌های اعزامی و دوستداران محیط‌زیست شده است.

 

منبع: Kilimanjaro gets high-speed internet so climbers can tweet or Instagram ascent | Mountaineering | The Guardian

                                                                                                           

                                                                                                                              |انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
ناشناس
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۳
آفریقا اینترنت داره ما نداریم. این چه وضعشه؟
پیشنهاد سردبیر