جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
سوء مدیریت فاجعه بار
در ابتدای شیوع آبله میمون در ایالات متحده، انبار استراتژیک فقط حاوی 2400 دوز واکسن بود که اين تعداد با بیش از 20 میلیون دوزى كه در ابتدا در اين انبار نگهداری ميشد فاصله بسیار زیادی دارد.
کد خبر: ۱۵۲۵۹
۱۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۱۲

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده:  کاخ سفید به دلیل شیوع آبله میمون در امریکا وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرد. امریکا بیش از 6600 مورد ابتلا به آبله میمون را ثبت کرده است که 25 درصد میزان کل موارد ابتلا در جهان را شامل می‌شود.

اما کمتر از یک دهه پیش، ایالات متحده حدود 20 میلیون دوز از یک واکسن جدید آبله - که در برابر آبله میمون نیز موثر است - را در فریزرهای موجود در انبار ملی ذخیره كرده بود.
اين تعداد زياد از واکسن که امروزه به نام Jynneos شناخته می‌شود، می‌تواند گسترش آبله میمون را پس از ظهور اولین مورد در كشور در اواسط ماه مه کاهش دهد. اما از این ذخایر، که به عنوان ذخیره ملی استراتژیک شناخته می‌شود، تنها 2400 دوز قابل استفاده باقی مانده بود که برای واکسیناسیون کامل تنها 1200 نفر کافی بود و بقیه دوزها تمام شده بود. حتل كه حدود 10 هفته از شیوع بیماری می گذرد، بسیاری از افراد در معرض خطر، قادر به یافتن اين واكسن نیستند و ممکن است تا ماه ها نتوانند آن را دریافت کنند.

/////

زنجیره رویدادهایی باعث كاهش ذخایر اين واکسن حیاتی در ایالات متحده شد. مقامات فدرال در چندین نقطه تصمیم گرفتند که دوزها را پس از انقضای آنها دوباره پر نکنند، در عوض برای توسعه نسخه خشک شده و یخ زده واکسن که عمر مفید سه ساله آن را به میزان قابل توجهی افزایش می داد، سرمایه گذاری كردند. كه با طولانی شدن انتظار برای تایید یک واکسن یخ زده توسط سازمان غذا و دارو در دهه گذشته، ایالات متحده مقادیر زیادی محصول خام واکسن خریداری کرد که هنوز در ویال ها پر نشده است.

 

واکسن خام و ناتمام در کیسه های پلاستیکی بزرگ ذخیره می شود و خارج از کپنهاگ، در مقر شرکت کوچک دانمارکی بیوتکنولوژی بنام باواریای نوردیک، که Jynneos را توسعه داده و تنها تولیدکننده آن باقی مانده است. نزدیک به 20 سال است كه دولت ایالات متحده نزدیک به ٢ ميليارد دلار كمك مالی براى انجام آزمایش‌های بالینی و توسعه فرآیند ساخت واکسن در این شرکت كرده، با وجود این، ایالات متحده اکنون قادر به تهیه دوزهای کافی برای راه‌اندازی سریع کمپین واکسیناسیون گسترده نيست و حتى در تهيه واكسن برای افرادی که در معرض خطر قرار دارند، ناتوان است. مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، به‌ویژه آنهایی که چندین شریک جنسی دارند افرادی هستند كه در معرض شديد ابتلا هستند.

یکی از دلایل کاهش ذخایر Jynneos در ایالات متحده این است که مقامات تصمیم گيرنده آبله میمون را به عنوان مشکل خود تلقی نکرده بودند. آنها روی خطرناک ترین و مرگبارترین سناریوها، مانند حمله بیوتروریسم شامل آبله یا سیاه زخم متمرکز بودند. دکتر گری دیسبرو، مدیر اداره تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست پزشکی واکسن‌ها می‌گوید: باید با بودجه محدود در برابر تهدیدات متعدد آماده شویم. بیماری های همه گیر، بیوتروریسم و ​​سایر خطرات. برنامه ریزی ما برای مقابله با آبله بود.

 
 در حال حاضر، آبله میمون به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت عمومی ظاهر شده است. تا پایان جولای، بیش از 5000 مورد در ایالات متحده گزارش شده است و نزدیک به 1300 مورد در شهر نیویورک وجود دارد.
 

 در حال حاضر، آبله میمون به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت عمومی ظاهر شده است. تا پایان جولای، بیش از 5000 مورد در ایالات متحده گزارش شده است و نزدیک به 1300 مورد در شهر نیویورک وجود دارد. يك سخنگوی وزارت بهداشت و خدمات انسانی در بیانیه ای گفت: هرچند پيش از اين برای آبله میمون تهدید جدى نبود، اما ميبايست واکسن هایی برای مقابله با آبله داشته باشیم، اكنون در حال انجام کار شبانه روزی هستیم تا به سرعت تعداد دوزهای موجود را افزایش دهيم.

یک مقام سابق فدرال، دکتر علی اس. خان، که تا سال 2014 اداره مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها را به عهده داشت، گفت: عرضه محدود Jynneos در دسترس نشان می دهد که رویکرد جدیدى برای آماده سازی كشور درمقابل تهدیدات بیولوژیکی و همه گیری ها مورد نیاز است. در ادامه افزود: «من می‌خواهم مردم بدانند که با توجه به ميزان هزينه و منابعی که برای اين برنامه صرف شده، وضعیت چقدر اسفناك است.

/////

پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 و حملات بیولوژیک پس از آن مانند سیاه زخم، دولت ایالات متحده تلاش های خود را برای آماده شدن در برابر تهدیدات آتی مضاعف کرد. یکی از خطرات واضح آبله بود که میزان مرگ و میر آن 30 درصد است. اگرچه ویروس در سال 1980 ریشه‌کن‌شده اعلام شد اما نمونه‌های آزمایشگاهی از آن همچنان وجود داشت و مدت‌ها این نگرانی بود که یک کشور خارجی یا گروه تروریستی ممکن است آن را به سلاح تبدیل کند.

 بهمين علت در سال‌های پس از 11 سپتامبر، ایالات متحده بیش از 100 میلیون دوز واکسن آبله - نسخه‌هایی از واکسن که ویروس را از بین می‌برد - ذخیره کرد. آنها با نام‌هایی مانند Dryvax و ACAM2000، آنها از یک ویروس زنده استفاده می‌کنند که تکثیر می‌شود و می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد، از جمله التهاب قلب در 6 گیرنده از 1000 دریافت‌کننده كه انتظار می رود از هر میلیون واکسینه شده یک یا دو نفر از آنها بمیرند.

پس از سال 2001، ایالات متحده به دنبال واکسن موثر آبله با عوارض جانبی کمتر بود كه در سال 2003، شرکت کوچک باواریای نوردیک مدعى ساخت آن شد و طبق گزارش سالانه این شرکت و همچنین اسناد ایالات متحده با دریافت ميليون ها دلار، تا سال 2013، 20 میلیون دوز از واکسن جدید آبله خود را به انبار ملی استراتژیک تحویل داده بود.

این واکسن در ویال هایی به شکل مایع منجمد با ماندگاری سه سال عرضه شد. واکسن جدید، که در آن زمان با نام Imvamune و نه Jynneos شناخته می شد، هرگز قرار نبود جایگزین ذخیره بسیار بزرگتر نسل های قدیمی واکسن های آبله شود، بلکه برای کسانی که در معرض خطر عوارض ناشی از واکسن های قدیمی تر و خانواده آنها هستند ارائه شد. بر اساس گزارش 2014 وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، شامل افراد مبتلا به بیماری هایی مانند اگزما، H.I.V ، زنان باردار و نوزادان می شود.

 مدیران باواریا نوردیک به سهامداران گفتند که برنامه بلندمدت ایالات متحده این است که به اندازه کافی واکسن Jynneos را برای واکسینه کردن تمام 66 میلیون نفر واجد شرایط در خانواده های پرخطر ذخیره کند. در سال 2009، این شرکت با دريافت 95 میلیون دلار از ایالات متحده شروع به توسعه فرمول خشک انجمادی با ماندگاری 5 تا 10 سال کرد.

 
با شروع انقضای 20 میلیون دوز Jynneos، و با توجه به اینکه نسخه خشک شده آزاد شده هنوز در حال توسعه بود، ایالات متحده هشت میلیون دیگر را سفارش داد که در سال 2015 به انبار کشور فرستاده شد اما بدليل سوء مديريت تا سال 2017، تمام 27،993،370 دوز موجود در انبار ملی Jynneos منقضی شد.
 

با شروع انقضای 20 میلیون دوز Jynneos، و با توجه به اینکه نسخه خشک شده آزاد شده هنوز در حال توسعه بود، ایالات متحده هشت میلیون دیگر را سفارش داد که در سال 2015 به انبار کشور فرستاده شد اما بدليل سوء مديريت تا سال 2017، تمام 27،993،370 دوز موجود در انبار ملی Jynneos منقضی شد.

در اوایل سال 2020، 1.4 میلیون دوز مایع منجمد از باواریا نوردیک، برای استفاده در سال‌های اخیر، تولید شد كه حدود 372000 از این دوزها در هفته های اخیر به ایالات متحده فرستاده شده اما بخش عمده ای از سفارش 1.4 میلیون دوز تا ماه گذشته در دانمارک باقی مانده بود كه دولت ایالات متحده از باواریا نوردیک درخواست كرد هر چه سریعتر ارسال دوزهای بیشتری را آغاز کند.

 

منبع:

https://www.nytimes.com/2022/08/01/nyregion/monkeypox-vaccine-jynneos-us.html?utm_content=ig-nytimes

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: