جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
استفاده از دارو به صورت غیرتخصصی برای مقابله با شیوع گسترده کرونا همچنان ادامه دارد
استفاده از دارو به صورت غیر حرفه ای همیشه مشکلات و عوارض خاصی را به همراه داشته است با شیوع بیماری کرونا این تجویز های خودسرانه نیز افزایش چشمگیری داشت.
کد خبر: ۱۴۴۹۳
۳۱ تير ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۰
نویسنده : میثا سبزعلیزاده

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده : استفاده از دارو به صورت غیر حرفه ای همیشه مشکلات و عوارض خاصی را به همراه داشته است با شیوع بیماری کرونا این تجویز های خودسرانه نیز افزایش چشمگیری داشت و افراد مشهوری نیز در این رابطه اظهار نظر‌های جنجالی تعجب برانگیزی داشتند. دونالد ترامپ رییس جمهور سابق امریکا از جمله ی این اشخاص بود که گفته بود نوشیدن وایتکس به پیشگیری از کرونا کمک می‌کند.

A health care worker is injected with an official Covid-19 vaccine in the US in 2020. In Egypt, a rise in the uptake of unauthorised flu shots is causing concern among medical professionals. AP

اخیرا در مصر استفاده از واکسن غیرمجاز آنفولانزا باعث نگرانی پزشکان متخصص شده است. وزارت بهداشت مصر به مردم هشدار داده که این واکسن ممکن است تهدیدی جدى براى سلامتی و زندگی آنها باشد. استفاده از مجموعه ای از آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و استروئیدها - که "امپول هیتلر" نامیده می‌شود در چند هفته گذشته  با افزایش نرخ ابتلا به کووید-19 بسیار زياد شده، به ویژه در استان‌ هایی  که جمعیت روستا نشین بیشتری داشتند.

افزایش استفاده از این واکسن، که معمولاً بدون تجویز یا نظارت پزشک است، سؤالاتی را در مورد اقدامات دارویی و دسترسی آسان شهروندان به داروهای بالقوه خطرناک ایجاد کرده است.

روز گذشته، وزارت بهداشت این کشور در صفحه فیسبوک خود هشداری صادر کرد و از مردم درخواست کرد تا از تزریق این واکسن خوداری کنند.

دکتر احمد دوما، یکی از اعضای سندیکای داروسازان کشور، روز یکشنبه با برنامه الحکایا،‌ گفتگوی محبوب مصری  تماس گرفت و قصور پزشکی در مصر را محکوم کرد. او گفت بسیاری از افرادی که این واکسن ها را به مردم میفروشند، داروساز نیستند، بلکه به احتمال زیاد فروشندگان داروخانه ها هستند. دکتر دوما در ادامه گفت: "امپول هیتلر مدتی است که رایج شده است و از آن مطلع بوده ایم." شاید اکنون توجه بیشتری را به خود جلب کرده است زیرا استفاده مردم به دلیل افزایش اخیر موارد كوويد و آنفولانزا بيشتر شده است. دکتر دوما گفت که در روستاها انجام اقدامات غیرقانونی آسان تر است.

ناپروکسن برای چیست و آیا در درمان کرونا هم موثر است؟ نحوه مصرف صحیح آن چیست؟

او گفت این واکسن مخصوصاً برای بیماران مبتلا به آلرژی یا مشکلات قفسه سینه خطرناک است و بسیاری از افراد ممکن است ندانند که به آنها مبتلا هستند و کورتیزون می تواند باعث کاهش پاسخ ایمنی بیمار شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

white and black plastic bottle

متأسفانه، اکثر اوقات بیماران مصری به داروهایی دسترسی رایگان دارند که فقط باید توسط پزشک تجویز شوند. حسام عبدالغفار، سخنگوی وزارت بهداشت، روز یکشنبه با برنامه گفتگوی یحدوث فی مصر تماس گرفت و نسبت به تزریق واکسن هشدار داد.

او گفت افرادی که از این تزریق استفاده می کنند ممکن است دچار شوک آنافیلاکتیک نیز شوند، که زمانی رخ میدهد که به فرد دوز بالایی از آنتی بیوتیک به صورت وریدی داده شود و ممکن است به دلیل دوزهای کنترل نشده و عدم حضور پزشک متخصص در صورت بروز عوارض کشنده باشد.این روند همچنین نگرانی هایی را در میان برخی از متخصصان پزشکی در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها در مصر ایجاد کرده است، جایی که آنها اغلب برای بیماری های غیرمرتبط با باکتری ها، میکروبی که هدف آنتی بیوتیک ها هستند، تجویز می‌شوند.

بسیاری می گویند که در بحبوحه افزایش "سوپر باکتری ها" مقاوم به آنتی بیوتیک، شیوه های تجویز باید با دقت بیشتری تنظیم شود.

 

منبع:

https://www.msn.com/en-ae/news/middleeast/egypt-warns-against-unauthorised-hitler-flu-shot/ar-AAZHTv2?ocid=msedgntp&cvid=824e3333e79949369d6ec72dcb0feb0d

 

 

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل: