جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
گزارشی از قضایای این روزهای هند
خانه «عفرین فاطمه» فعال مسلمان جوان، پس از دستگیری پدرش توسط پلیس به اتهام «ایفای نقش محوری در تظاهرات علیه توهین به مقدسات اسلامی» تخریب شد. این روزها پوستری منقش به تصویر او در هند دست به دست می‌شود که روی آن نوشته شده: «وقتی بی عدالتی قانون شد، مقاومت تبدیل به وظیفه می شود».
کد خبر: ۱۲۶۹۱
۲۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۶
مطهره مهدی پسند

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی- مطهره مهدی پسند : در دو هفته گذشته، هند صحنه اعتراض مسلمانان به توهین دو مقام حزب حاکم بهاریاتاجاناتا به پیامبر اسلام بوده است. در این تظاهرات دو نفر کشته، صدها نفر زخمی و تعداد بیشتری نیز بازداشت شده‌اند. حالا دولت هند که در چند روز گذشته هدف انتقادات بی‌امان کشورهای اسلامی قرار گرفته، به سراغ فعالان مسلمان رفته و به بهانه ایفای نقش مرکزی آنان در شوراندن مسلمانان، اقدام به تخریب خانه یا بازداشت آنها می‌کند.

ازماجرای توهین به پیامبر (ص) تا طرح اصلاحیه قانون شهروندی

 

آغاز تنش و اعتراض

انتشار توئیت اهانت آمیز به پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) توسط سخنگوی رسانه ای حزب حاکم هند که رهبر آن نیز «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور است، سیل گسترده‌ای از واکنش اعتراض آمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت و باعث خشم برخی از کشورهای مسلمان شد.معترضان این اظهارات سخنگوی رسانه ای حزب حاکم هند را تجاوز از خطوط قرمز دانستند و تاکید کردند که توهین به پیامبر (ص) دنباله سیاست نژادپرستانه «مودی» علیه مسلمانان است.پس از بالا گرفتن این اظهارات توهین آمیز، منابع هندی اعلام کردند که سخنگوی حزب بهاراتیا جاناتا در پی توهین به ساحت پیامبر گرامی اسلام(ص) برکنار شده است.

پیش از این نیز صحبت های نوپور شارما، سخنگوی رسمی حزب هندو و ملی گرای «بهاراتیا جاناتا» در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد و اعتراض کشورهای مسلمان رو به رو شده بود.در ادامه تجمعات اعتراضی مسلمانان نسبت به «توهین به پیامبر اسلام» در کشور هند، مقامات این کشور از مرگ (شهادت) دو نفر و بازداشت بیش از ۱۳۰ نفر از معترضان خبر دادند.

خانه یک فعال مسلمان جوان پس از دستگیری پدرش توسط پلیس به اتهام «ایفای نقش محوری در تظاهرات علیه توهین به مقدسات اسلامی» تخریب شد. این فعال مسلمان عفرین فاطمه بود. این روزها پوستری منقش به تصویر او در هند دست به دست می‌شود؛ روی این پوستر نیز نوشته شده است که: «وقتی بی عدالتی قانون شد، مقاومت تبدیل به وظیفه می شود».

تخریب خانه پدری عفرین فاطمه درحالی صورت گرفته که مقامات ایالت شمالی اوتارپرادش خانه دستکم دو مسلمان دیگر را در این ایالت تخریب کرده‌اند. 

ازماجرای توهین به پیامبر (ص) تا طرح اصلاحیه قانون شهروندی

 

۵۷ عضو «سازمان همکاری اسلامی» خواهان برخورد قاطع

 دولت هند با کسانی شده‌اند که به پیامبر اسلام توهین می‌کنند. بعضی ناظران گفته‌اند که اگر رهبران ارشد دولت هند و حزب حاکم به این موضوع واکنش عمومی نشان ندهند، ممکن است روابط این کشور با جهان عرب و ایران خدشه‌دار شود.

ازماجرای توهین به پیامبر (ص) تا طرح اصلاحیه قانون شهروندی

 

قانون جدید اعطای شهروندی، هند را به کجا می‌برد؟

در هند، کشوری که یک‌میلیارد و ۳۷۲ میلیون نفر جمعیت دارد، جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری مسلمان‌هایش اقلیت‌ محسوب می‌شوند؛ جمعیتی که برخی می‌گویند نادیده گرفتن حقوق آنان می­‌تواند دوباره به اعتراض‌­های خونین ختم شود.

دوازدهم دسامبر، قانونی در پارلمان هند تصویب شد و به تایید «رام نات کوویند» رئیس­ جمهور هند رسید که سرآغاز اعتراضاتی در این کشور بود و هر روز ابعاد آن بزرگتر می‌­شود.

بر اساس این قانون جنجالی که عنوانش «اصلاحیه قانون شهروندی» است از این پس می‌­توان در هند در زمینه اعطای شهروندی قانونی،  بر اساس دین مهاجران غیرقانونی که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد شده‌اند، به آنها شهروندی قانونی  اعطا کرد. این ادیان شامل هندوها، مسیحی‌­ها، سیک­‌ها، بودایی‌­ها و پارسیان است و تنها مسلمان­‌ها را شامل نمی­‌شود. سران دولت گفته­­‌اند که هدف این قانون این است که از اقلیت‌های مذهبی تحت تعقیب در کشورهای همسایه محافظت کند. معنای دقیق‌تر این سخن اینست که قانون جدید مسلمان­‌های پناهجو و تحت تعقیب روهینگیایی را که از میانمار می‌­آیند، در بر نمی‌گیرد.

بیشتر جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری مسلمانان هند معتقدند قانون جدید شهروندی ضد مسلمانان است ؛ تنها از اردیبهشت ماه تاکنون، به بیش از ۲۵ هزار غیر مسلمان، گواهی سکونت داده شده است ، این قانون باعث می شود هزاران مهاجر غیرقانونی به ساکنان قانونی هند بدل شوند و در مقابل آن بسیاری از مسلمانان مجبور به مهاجرت به کمپهای آوارگان خواهند شد.

از سوی دیگر ای قانون در مغایرت کامل با قانون اساسی این کشور قرار دارد؛ قانونی که بر اساس آن اصل مساوات بدون در نظر گرفتن جنسیت، کاست (طبقه اجتماعی)، دین، و تعلق به گروه قومی یا زبان اعطا می‌کرد. این قانون در سال ۱۹۵۵ تصویب شد تا اثبات‌گر دیدگاه جامع و مختلط مبارزان هندی در راه رسیدن به استقلال باشد.  اما امروز نگاه کردن به کارنامه نارندرا مودی قبل از رسیدن به قدرت برای برخی این تصویر را ترسیم می‌کند که او هند را بدون مسلمان‌ها می‌خواهد و برای رسیدن به آن دست به هر کاری می‌زند.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر