جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
به بهانه برگزاری دیدار تدارکاتی ایران مقابل فرانسه شمال آفریقا!
رقیب تدارکاتی امشب تیم ملی فوتبال ایران از جام جهانی 1982 خاطرات شیرینی را به یادگار گذاشته است.
کد خبر: ۱۲۳۸۷
۲۲ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۹

رسانه بهمن، گروه ورزشی – مهدی زارعی؛ خبرنگار ورزشی: دو تیم ملی فوتبال ایران و الجزایر که امشب در دوحه قطر و در دیداری دوستانه به مصاف هم می روند، حال و روزی کاملا متفاوت با یکدیگر دارند.

 ایران از ماهها قبل صعود خود را به جام جهانی 2022 قطعی ساخت و از آن پس- مطابق همیشه- خواب زمستانی فوتبال مان آغاز شد. چیزی شبیه به صعود زودهنگام ایران به جام جهانی 2006 که با تغییر دولت در کشورمان مقارن بود و با روی کار آمدن دولت جدید، مسائل سیاسی و سنگ اندازی های دولت وقت برای فدراسیون فوتبال سبب شد که فوتبال ایران شانس انجام بازی های دوستانه را یکی پس از دیگری از دست بدهد.

حالا شرایط بعد از 16 سال به صورتی مشابه در حال تکرار شدن است. انزوای سیاسی، مشکلات مالی و نابسامانی در فدراسیون فوتبال سبب شده که ایران، یکی پس از دیگری روزهای فیفا را از دست بدهد و سرانجام پس از پایان رقابتهای انتخابی جام جهانی، امشب برای اولین بار به میدان برود!

در مقابل اما الجزایر شرایطی متفاوت دارد. این تیم در خانه و در واپسین ثانیه ها، شانس حضور در جام جهانی را مقابل کامرون از دست داد. با این حال مقدماتی رقابتهای ملتهای آفریقا بهانه ای بود تا این تیم در دو مسابقه مقابل اوگاندا و تانزانیا به میدان رفته و صاحب دو برد (2-0) شود. دیدار برگشت مقابل این دو تیم و دو مسابقه برابر نیجر، دیدارهای بعدی روباهها پس از بازی با ایران خواهد بود. اما الجزایر روزهای باشکوهی را در فوتبال خود سپری کرده است. یکی از بزرگ ترین این روزها در جام جهانی 1982 رقم خورد و بازی با آلمان...

******

مسیر 16 ماهه انتخابی

سال 1982  سالی به یادماندنی برای فوتبال الجزایر بود. این تیم در حالی به عنوان یكی از دو نماینده آفریقا به جام جهانی رسید كه این تیم به جام جهانی از جولای 1980 در مسیر صعود پای نهاده بود. الجزایر پس از برد (5 ـ 3) در مجموع در دیدار رفت و برگشت مقابل سیرآلئون در دسامبر همان سال مقابل سودان ایستاد و به لطف برد (2 ـ 0) در خانه و تساوی (1 ـ 1) در سودان راهی دور سوم انتخابی شد. این تیم در روز اول می 1981  تیم نیجر را (4 ـ 0) در هم كوبید تا شكست (0 ـ 1) در بازی روز 31  می، تأثیری در صعود الجزایر نداشته باشد.

در ماه اكتبر 1981  الجزایر در آخرین مرحله انتخاب جام در خانه نیجریه به میدان رفت و (2 ـ 0) پیروز شد. برد (2 ـ 1) در الجزایر، روز 30 اكتبر را در تاریخ این كشور ماندگار كرد و الجزایر برای اولین بار به جام جهانی رسید.

****

اولین بازی، نخستین حماسه

الجزایر جام 82، در نگاه اول تیمی كم نام و نشان محسوب می‌شد. امّا حضور بازیكنانی چون نورالدین عبدالله قریشی (در بوردو فرانسه) جمال زیدان (كورتریك بلژیك) مصطفی دالب (پاریس سن‌ژرمن) فوزی منصوری (مون پلیه) كریم ماروق (تور فرانسه) جمال تلمكانی (رمس فرانسه) عبدالمجید بوربو (لاوالا فرانسه) از الجزایر یك فرانسه كوچك ساخته بود. نماینده اعراب در آفریقا در روز 16 ژوئن 1982 در حالی وارد استادیوم 30  هزار نفره «ال مولینون» شهر گیخون شده بود كه 40  هزار نفر وارد ورزشگاه شده بودند تا بازی الجزایر و آلمان غربی را تماشا كنند! به نظر می‌رسید تیم اروپایی كار آسانی در پیش داشته باشد. امّا نیمه دوم، نیمه هنرنمایی بازیكنانی چون زیدان و رباح ماجر بود. رباح ماجر در دقیقه 54 گل اول بازی را ثمر رساند و وقتی آلمان به گل مساوی دست یافت، الجزایری‌‌ها حتی فرصت شادی كامل را از ژرمن‌‌ها گرفتند و یك دقیقه پس از گل آلمان، توسط «لخضر بلومی» به گل برتری دست یافتند!

Salah Assad, standing at left, and Algeria defeated Chile in 1982 but missed the second round when West Germany and Austria played a close match.

*****

اسیر تبانی

الجزایر در روز 21  ژوئن با دو گل از اتریش باخت و هنگامی كه در 24  ژوئن، طی 35  دقیقه به سه گل در برابر شیلی دست یافت، صعود خود را تقریباً حتمی كرد. امّا شیلی در نیمه دوم به دو گل رسید تا از تفاضل گل الجزایر كاسته شود.

پس از آن نوبت به بازی آلمان و اتریش رسید. مسابقه‌ای كه اگر با یك گل به سود آلمان خاتمه می‌یافت، موجب صعود هر دو تیم آلمان و اتریش می‌شد و از قضا آلمان در دقیقه 10  به گل دست یافت. پس از آن تماشاگران شاهد یك بازی بی‌انگیزه از سوی دو تیمی بودند كه صعودشان حتمی شده بود و حاضر به هیچ‌گونه ریسكی نبودند. تماشاگران اندك ‌اندك بدبین شدند و فریاد «فوئرا، فوئرا، (اخراج، اخراج) تماشاگران اسپانیایی بلند شد. هواداران الجزایر اسكناسهایی از جیب خود بیرون آوردند و با تكان دادن آنها، غیرعادی بودن شرایط مسابقه را به باد انتقاد گرفتند. حتی یكی از تماشاگران آلمانی كه شدیداً به بازی تیم خود معترض بود،‌پرچم كشورش را آتش زد.

به هر شكل مسابقه با همان یك گل تمام شد. الجزایر از مسابقات كنار رفت و پس از آن فیفا تصمیم گرفت، بازی‌‌های روز آخر گروه‌‌ها را همزمان برگزار كند. اما این قانون برای الجزایر فایده‌ای نداشت.

این تیم همچنین در جام جهانی 2014 برزیل نیز بازی های قابل احترامی را از خود به نمایش گذاشته تا جایی که در مرحله یک هشتم نهایی مقابل ژرمن ها لقمه گلوگیری برای این تیم شده و در نهایت در وقت های اضافه این دیدار پایاپای را واگذار کردند تا سربلند از دور رقابت ها کنار بروند.

Germany vs Algeria, FIFA World Cup 2014 Fifty-Fourth Match Preview: Algeria can settle Spain 1982 score with Germany

***** 

شناسنامه فوتبال الجزایر

لقب: الافناك (روباهها) الخضر (سبزها)

بالاترین سازمان فوتبالی: فدراسیون فوتبال الجزایر (AFF)

بهترین عنوان در رنكینگ فیفا: 15 (اکتبر 2014)

بدترین عنوان در رنكینگ فیفا: 103 (ژوئن 2008)

تعداد حضور در جام جهانی: 4

بهترین پیروزی: الجزایر (15-1) یمن جنوبی (17 آگوست 1973 در «تریپولی» لیبی)

بدترین شكست: الجزایر (0-5) آلمان شرقی (21 آوریل 1976 در «كوتبوس» آلمان)

علامت اختصاری در فیفا: ALG

سرمربی: جمال بلماضی

استادیوم ملی: استادیوم 5 جولای 1962

|انتهای پیام|

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر