جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
گزارش بهمن از هک چندین باره سیستم‌های کشور به بهانه هک سامانه های شهرداری تهران
هک سامانه های شهرداری تهران و دوربین های نظارتی آن با هدف اختلال در زندگی شهری و ایجاد نارضایتی اجتماعی صورت گرفت که این مهم ضرورت اقدمات پیشگیرانه و ترمیم نقص‌های سازمان پافند غیر عامل را طلب می‌کند.
کد خبر: ۱۲۰۵۹
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۳
نویسنده : آخوندی

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه سیاست - آخوندی: هنگامی که افکار عمومی درگیر فاجعه سقوط برج های مترو پل در آبادان بود و در تهران نیز نهاد های اجرایی مقدمات سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) را آماده می کردند،  گروهی موسوم به «قیام تا سرنگونی» از طریق رسانه های فارسی زبان معاند تصاویر هک شده دوربین های نظارتی شهرداری تهران در سراسر شهر و به خصوص در بهشت زهرا و اطراف حرم مطهر امام را منتشر کردند.

موضوع به این دوربین ها ختم نشد و با اطلاعیه ای که شهرداری تهران به کارکنان خود مبنی بر عدم استفاده از سیستم های کامپوتری داد ، مشخص شد که بحث فراتر از این حرف هاست.

سپس با از دسترس خارج شدن سامانه های شهرداری از جمله سایت های اطلاع رسانی ، و سامانه جامع «تهران من» که شامل پرداخت عوارض خودرو و نوسازی ، رزرو مجوز طرح ترافیک روزانه و اطلاعات هزاران خودرو و شهروند و هم چنین صد ها خبرنگار است، مدیریت حمل و نقل شهری با اختلال مواجه شد.

این اقدامات خرابکارانه فروش بلیت مترو توسط دستگاه های مکانیزه فروش« ایزی پی» را نیز مورد هدف قرار داد و در این چند روز مسافران مترو برای خرید بلیت می بایست در صف های طولانی قرار می‌گرفتند با استفاده از پول نقد توسط باجه های سنتی بلیت تهیه می کردند.

سامانه های شهرداری تهران و دوربین های مداربسته نظارتی هک شد

اقدام مشترک منافقین و موساد  

مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران طبق اظهاراتی این خرابکاری‌ها  را محصول اقدام مشترک موساد و سازمان منافقین دانست.

در یک سال گذشته اقداماتی از این قسم که منجر به اختلال در سامانه های هوشمند مختلف گردیده کم نداشتیم و طبق گفته ی رییس سازمان پدافند غیر عامل بسیاری از این اقدامات در نطفه خفه شده و اساسا اجازه ی نفوذ به افراد خرابکار داده نشده است  . اما همان خرابکاری های کشف نشده به حدی بوده که نیازمند اقدامات جدی برای جلوگیری از وقوع مجدد آنهاست.

 

هک دوربین های زندان اوین

در مرداد ماه 1400 گروهی نزدیک به منافقین طی یک اقدام نفوذ سایبری تصاویر و فیلم هایی از دوربین های امنیتی مدار بسته ندامتگاه اوین را منتشر کردند که در آن  ضرب و شتم و اوضاع بد زندانیان این زندان مشهود بود . در پی این اقدام  ، رییس قوه قضاییه نسبت به پیگیری این اقدامات خلاف شوون اسلامی و انسانی خبر داد و در نتیجه رییس سازمان زندانها استعفا داد.

 

هک جایگاه های سوخت و بلیبورد های خیابان ها

در آبان 1400 به مناسبت سالگرد اعتراضات آبان 1398 جایگاه های سوخت سراسر کشور مورد حمله سایبری قرار گرفت و سیستم سوختیگری با کارت هوشمند سوخت از دسترس خارج شد ، بلافاصله با تدبیری که انجام شد سوختگیری به صورت آزاد و با از مدار خارج کردن سیستم دیجیتال و به صورت مکانیکی ادامه یافت و بعد از چند روز نیز مشکل سیستم هوشمند نیز مرتفع گردید.

همزمان با این اقدام نیز در برخی بلیبورد های شهری نیز شعار هایی تحت عنوان (خامنه ای بنزین من کو) منتشر شد که به نظر می رسید از یک منشا سر چشمه می گیرد.

 

هک تلویزیون و تلوبیون

در بهمن ماه 1400 نیز در نزدیکی دهه فجر گروه عدالت علی مدعی شد که برای ثانیه هایی شبکه های اول و قرآن و رادیو جوان و فرهنگ را هک کرده و تصاویر و صدا های سران منافقین از آن پخش شده.

و همچنین در آرشیو انحصاری صدا و سیما در سایت تلوبیون نیز اختلالات جدی ای وارد گشت به طوری که تا کنون دانلود آرشیو صدا و سیما ازآن تاریخ برای مخاطبان میسر نیست . و بنا به ملاحظه ای فقط امکان مشاهده آرشیو برنامه ها وجود دارد.

 

مطالبه جدی از سازمان پدافند غیر عامل

حال نیز در 12 خرداد 1401 در اثنای مراسم سالگرد امام هک دوربین های نظارتی شهرداری و همچنین سامانه های مدیریت شهری پیغام از این دارد که  دشمن همواره به دنبال نفوذ و ایجاد خرابکاری و اختلال در زندگی روزمره و مدیریت دستگاه های کشور است و نقش بیش از پیش سازمان پدافند غیر عامل و سایر دستگاه های مربوطه را مبنی بر مقاوم سازی این سامانه ها برای جلوگیری از حملات سایبری و هم چنین ایجاد مانور های مختلف برای یافتن راه های نفوذ و بستن آن ها نشان می دهد.

 

در قضیه زندان اوین نیز با توجه به رویکرد پدافند غیر عاملی ، چگونه می شود تصاویر دوربین های یک مکانی که در خود مجرمان جنایی ، سیاسی ، امنیتی را جای داده است به سادگی بتوان به دست آورد . در همان زمان هم گمانه زنی ها مبنی بر وجود عوامل نفوذی داخلی در ساختار سازمان زندان ها و اقدامات تامینی تربیتی کشور مطرح شد ولی نتیجه ای در بر نداشت.  و همچنین عده ای این اقدام را تصفیه حساب برخی گروه های سیاسی با قوه ی قضاییه دانستند.

در قضیه جایگاه های سوخت ،‌این اقدامات با هدف بزرگداشت اغتشاشات و همچنین کلافه و نا امید کردن مردم در پی این اختلالات صورت گرفت ولی در نتیجه آن نا موفق بود.

 مجددا در قضیه جایگاه های سوخت نقش سازمان پدافند غیر عامل نیز پر رنگ می شود که چگونه بایستی از این اقدامات پیشگیری کرد. به طوری که محمد دلاوری مجری برنامه تهران 20  در خطابی کنایه آمیز به سردار جلالی رییس این سازمان عدم پاسخگویی و حضور وی در ساعات ابتدایی این حملات سایبری را به بوته نقد گرفت.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر