جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
تعداد افراد مبتلا به دیابت از سال 1980 چهار برابر شده و به 422 میلیون نفر رسیده است
دیابت بیماری که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و میتواند منجر به عوارض جدی مانند نابینایی، آسیب کلیه، بیماری های قلبی عروقی، قطع اندام و مرگ زودرس شود. علت بروز آن نقص تولید انسولین در بدن یا بالا بودن میزان گلوکز خون و در مواردی هردو اینها است.
کد خبر: ۱۱۴۲۱
۲۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۰:۵۳

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه علم و فناوری - میثا سبز‌علی‌زاده: دیابت بیماری که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و میتواند منجر به عوارض جدی مانند نابینایی، آسیب کلیه، بیماری های قلبی عروقی، قطع اندام و مرگ زودرس شود.

علت بروز آن نقص تولید انسولین در بدن یا بالا بودن میزان گلوکز خون و در مواردی هردو اینها است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO تعداد افراد مبتلا به این بیماری بالقوه کشنده، از سال 1980 چهار برابر شده و به حدود 422 میلیون نفر رسیده است.

 

37.3 میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند که حدود 11.3٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد و احتمالا 8.5 میلیون (23 درصد) از بزرگسالان مبتلا به دیابت هنوز تشخیص داده نشده اند. بر اساس داده‌های سیستم ملی آمار، دیابت هشتمین عامل مرگ و میر در ایالات متحده در سال 2020 بود. این بیماری انواع مختلفی دارد: دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری.

 

 پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد که سطح گلوکز خون بالاتر از حد طبیعی باشد اما هنوز آنقدر بالا نباشد که به عنوان دیابت تشخیص داده شود. قبل از ابتلا به دیابت نوع 2، تقریباً همه افراد پیش دیابت دارند.

براساس تحقیقات انجام شده برخی از آسیب های طولانی مدت به بدن ممکن است در طول دوره پیش دیابت رخ دهد. دیابت نوع 1 زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن سلول های بتای پانکراس را که تنها سلول هایی در بدن هستند که انسولین تولید می کنند، از بین می برد. این نوع دیابت معمولاً کودکان و بزرگسالان جوان را مبتلا می کند. تنها 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هستند. عوامل خطر برای دیابت نوع 1 ممکن است خود ایمنی، ژنتیکی یا محیطی باشد. هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد.

Diabetes and Endocrine Function | Endocrine Society

دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا سلول ها به درستی از انسولین استفاده نمی کنند. دیابت نوع 2 شایع ترین شکل دیابت است و در بزرگسالان حدود 90 تا 95 درصد از کل موارد تشخیص داده شده دیابت را تشکیل می دهد. این بیماری رابطه مستقیمی با چاقی، سابقه خانوادگی، عدم فعالیت بدنی،سن بالا و نژاد و عوامل وراثتی دارد.

بیماری در آمریکایی های آفریقایی تبار، آمریکای لاتین، سرخپوستان آمریکایی، آمریکایی های آسیایی، بومیان هاوایی و سایر ساکنان جزایر اقیانوس آرام شایع تر است. تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان، درحال افزایش است.

دیابت بارداری بدلیل عدم تحمل گلوکز است که در دوران بارداری تشخیص داده می شود و حدود 4 درصد از زنان باردار را تحت تأثیر قرار می دهد. تشخیص دیابت بارداری به این معنا نیست که یک زن قبل از بارداری دیابت داشته است یا بعد از زایمان به دیابت مبتلا خواهد شد.

انواع دیگر دیابت ناشی از شرایط ژنتیکی، جراحی، داروها، عفونت ها و سایر بیماری ها است. این نوع دیابت 1 تا 5 درصد از کل موارد تشخیص داده شده را تشکیل می دهد.

علائم احتمالی عبارتند از تکرر ادرار، تشنگی بیش از حد، کاهش وزن بی دلیل، گرسنگی شدید، تغییرات ناگهانی در بینایی، خستگی، خشکی پوست، زخم هایی که دیر بهبود می یابند و عفونت های مکرر.

میزان مرگ و میر در بزرگسالان مبتلا به دیابت دو تا چهار برابر بیشتر است. خطر سکته مغزی در آنها دو تا چهار برابر بیشتر است و در معرض خطر بالای فشار خون هستند.

همچنین دیابت علت اصلی نابینایی در بین بزرگسالان 20 تا 74 ساله شناخته شده است. عامل اصلی نارسایی کلیه است و بین 60 تا 70 درصد افراد مبتلا، اشکال خفیف تا شدید آسیب سیستم عصبی یا نوروپاتی دارند.

لازم به ذکر است افراد مبتلا به دیابت درصورت ابتلا به کووید-۱۹ شرایط سخت تری خواهند داشت.

 

منبع:
https://edition.cnn.com/2013/07/11/health/diabetes-fast-facts/index.html

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر