جهان بر بد‌ اندیش تنگ آوریم!

      
گزارش تحلیلی از رزمایش یک ماهه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی
در طول رزمایش یک ماهه "ارابه های آتش"، نیروی هوایی ، ارتش اسرائیل مانورهایی را برای شبیه سازی حمله به تاسیسات هسته ای ایران انجام می دهد. ارتش اسرائیل با استفاده از هوش مصنوعی لیست آماج‌های جنگی خود را تکمیل می کند. این رزمایش از ابتدای ماه مه میلادی برگزار و تا اوایل ژوئن ادامه خواهد داشت .
کد خبر: ۱۱۳۳۸
۰۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۲
نویسنده : مطهره مهدی‌پسند

رسانه تحلیلی تصویری بهمن، گروه امنیت ملی و سیاست خارجی- مطهره مهدی پسند : نیروهای دفاعی در تمرینات یکماههٔ «ارابه های آتشین» حمله به تأسیسات هسته ای ایران را تمرین می‌کنند. با توجه به عدم اطمینان فزاینده در مورد احیای توافق هسته ای 2015، نیروهای دفاعی اسرائیل در سال گذشته تلاش های خود را برای آماده سازی یک تهدید نظامی معتبر علیه تاسیسات هسته ای ایران افزایش داده‌اند.

 در هفته چهارم یعنی  آخرین مرحله مانور یک ماهه که از 29 می آغاز می شود، بر فراز دریای مدیترانه، مانور حمله هوایی به تاسیسات اتمی ایران انجام خواهد شد. ارتش اسرائیل همچنین بر آموزش نبرد در مرزهای شمالی اسرائیل، به منظور حمله علیه حزب الله لبنان، تمرکز کرده است.

به نظر می رسد رزمایش و تهدیدهای رژیم صهیونیستی را باید تلاشی در جهت تغییر ادراک مسئولین و افکار عمومی ایران قلمداد کرد. چرا که این رژیم نه تنها هیچ ظرفیت بالفعلی برای حمله مستقیم به ایران ندارد، بلکه در شرایط ضعف شدیدی قرار گرفته است و فرصت تاریخی به وجود آمده تا سوریه بلندی های جولان را از رژیم باز پس گیرد

ارتش اسرائیل رزمایش بزرگی را برای شبیه سازی حمله گسترده به ایران برگزار می کند

 

علت تصویب این مانور بزرگ ارتش اسرائیل

تحولات یک سال اخیر رژیم صهیونیستی چه در سرزمین های اشغالی و چه در منطقه،آن ها را به این جمع بندی رسانده که در صورت وقوع هرگونه نبرد منطقه‌ای با محور مقاومت، باید جبهه داخلی  را سرو سامان دهند.  در پایان سال 2021 میلادی در نشست امنیتی رژیم صهیونیستی مقرر شد که بزرگ ترین رزمایش تاریخ شکل گیری رژیم صهیونیستی به نام «ارابه های آتش» در فلسطین اشغالی برگزار شود. این تصمیم قبل از سلسله عملیات‌های استشهادی فلسطینیان بود.

عملیات های  اخیر فلسطینیان از قبل از ماه مبارک رمضان  اهمیت این رزمایش را  برای  رژیم صهیونیستی تشدید کرده است. در  رزمایش «ارابه های آتش» رژیم صهیونیستی یک جنگ ترکیبی و همه جانبه را علیه محور مقاومت شبیه سازی می کند. طبق گزارش شبکه 13 اسرائیل:  ارتش اسرائیل  آمادگی های همه جانبه خود را برای حمله به ایران افزایش می دهد؛ و در «مانور رزمایش بزرگ ارابه های آتش‌ آن را شبیه سازی میکند . در این رزمایش دو لشکر 162 و لشکر 98 ورود به عمق لبنان را شبیه سازی می کنند. نیروهای چترباز نخبه در قبرس آموزش خواهند دید تا کار را برای نیروهای در قلمرو ناآشنا دشوار کند. این رزمایش در شمال از جمله در منطقه «وادی آرا» با روستاهای عرب نشین و شهر «ام الفهم» به منظور شبیه سازی روستاهای حزب الله انجام می شود. آنچه که در این رزمایش اهمیت دارد، تاکید رژیم صهیونیستی بر تقویت جبهه داخلی است. به گزارش شبکه 13 تلویزیونی صهیونیستی عرصه ای که در این رزمایش بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت، عرصه امنیت داخلی با توجه به درس های «عملیات سیف القدس» است. رزمایش شبیه سازی شورش در شهرهای عربی با شدت 2 برابر  عملیات سیف القدس اجرا و آزمایش می‌شود.

 

رسانه‌های اسرائیل هم بر طبل جنگ می‌کوبند

در هفته سوم عملیات یک ماهه ارتش اسرائیل ، شبکه N12   نوشت : «ارتش اسرائیل در حال برگزاری یک مانور بزرگ است، و این در حالی است که در سطوح سیاسی نسبت به توانایی انجام عملیات برای رسیدن به اهداف اعتماد لازم به آن وجودندارد؛ ارابه های آتش مجدداً این سؤال را مطرح می‌کند که  آیا بین آنچه ارتش در حال برنامه‌ریزی است و آنچه توانایی انجام آنرا دارد هماهنگی وجود دارد؟»

 

ارتش اسرائیل رزمایش بزرگی را برای شبیه سازی حمله گسترده به ایران برگزار می کند

از سوی دیگر وبگاه نظامی دبکا اسرائیل در گزارشی به عنوان «محاصره دریایی اسرائیل برنامه ریزی شده است»، می گوید: «ایران به دنبال این است که اسرائیل را محاصره دریایی کند. بر این اساس ایران قابلیت های موشکی همپیمانان خود بخصوص حزب الله را توسعه داده است.  محاصره دریایی می تواند تهدیدی بزرگ برای نیروی دریایی اسرائیل باشد. ایران به دنبال این است که محاصره دریایی اسرائیل را بیش از گذشته گسترش دهد تا در جنگ آینده به طور کامل حلقه محاصره بر اسرائیل را تنگ‌ کند. حتی یک محاصره جزئی به طور جدی توانایی اسرائیل برای انجام عملیات در زمان جنگ را مختل می کند و در مسیرهای تدارکات نظامی و غیرنظامی آن خلل  ایجاد می کند.»

روزنامه  اسرائیل هیوم با عنوان «پنجره حمله به ایران تنگ‌تر می شود» نوشت : «با وجود اینکه ایران به دنبال احیای برنامه هسته ای خود است، اما فاصله زیادی با رسیدن به نقطه غیرقابل بازگشت دارد. ما باید قبل از اینکه ایران به نقطه غیر قابل بازگشت برسد، اقدامی علیه برنامه هسته‌ای ایران داشته باشیم. اما نشریه هاآرتص اسرائیل در یادداشتی محتاطانه‌تر به قلم «عاموس هارل» می نویسد: «پیشرفت ایران به سمت  پیشرفت هسته‌ای  بدون شک آزاردهنده است، اما چیز زیادی در مورد آن وجود ندارد. تهران نسبتا محتاطانه به سمت اهداف خود حرکت می کند و ما نباید هدف فوری (انباشت اورانیوم غنی شده در سطح بالا به مقدار کافی) را با هدف نهایی و دورتر (تطبیق بمب با کلاهک هسته ای) اشتباه بگیریم.»

 

گروه‌های مستقر در غزه برای رویارویی بعدی اماده می‌شود

شبکه ynet  در واکنش حماس به مانور نظامی اسرائیل نوشت : «یک سال پس از عملیات «سیف القدس»(نگهبان دیوارها) ، حماس و جهاد اسلامی  در حفر تونل‌هایی که به حصار جدایی با اسرائیل است  پیشرفت داشته اند ؛با انجام مانور بزرگ اسرائیل برنامه حماس این است که باحفر تونل به حصار برسد و بعد از شکستن دیوار بتنی به فلسطین اشغالی نفوذ کند. این امر در کنار توسعه پهپادها و ارسال تجهیزات برای ارتقای توانایی کماندوهای نیروی دریایی حماس انجام میگیرد.»

 

ارتش اسرائیل رزمایش بزرگی را برای شبیه سازی حمله گسترده به ایران برگزار می کند

 

بعد از ساخت دیوار زیرزمینی حصار که مانع از ورود از طریق تونل‌ها به خاک فلسطین اشغالی می‌شود، حماس و جهاد اسلامی تاکتیک‌های خود را تغییر داده‌اند. از طرفی در زمینه موشکی، حماس و جهاد اسلامی از پایان جنگ غزه، موفق به تولید حدود هزار موشک جدید شده‌اند ؛ حماس بر افزایش برد و دقت تمرکز دارد، در حالی که جهاد اسلامی بر قابلیت موشک و بهبود موتورهای موجود تمرکز کرده اند. در طول جنگ و درگیری های اخیر، حماس اطلاعات مربوط به عملکرد سامانه‌های گنبد آهنین را جمع آوری و بررسی می‌کرد و این اطلاعات را با شرکا و متحدان خود در خارج از نوار غزه به اشتراک می گذاشت. می توان حدس زد که حماس اطلاعاتی را که در مورد توانایی های سامانه گنبد آهنین اطلاعاتی که در روزهای جنگ جمع آوری شده بود را به ایران منتقل کرده است.

ارتش اسرائیل رزمایش بزرگی را برای شبیه سازی حمله گسترده به ایران برگزار می کند

شواهد حاکی از آن است که رزمایش ارابه های آتش از زمان شکل گیری رژیم صهیونیستی بی‌سابقه بوده است. دلیل آن را می توان در دامنه و حجم و همچنین طول مدت این رزمایش جستجو کرد. رژیم صهیونیستی بعد از شکست های مکرر منطقه ای و فروپاشی جبهه داخلی به دنبال یک دستاورد است که بتواند روزنه‌ امیدی برای مهاجران صهیونیست در داخل باشد.

نظرات بینندگان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب‌سایت منتشر خواهد شد
* متن پیام:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
پیشنهاد سردبیر